fbpx

Pigułka Wiedzy - Ból na dole pleców

Pigułka Wiedzy – ból na dole pleców. Wszystko co powinnaś wiedzieć o bólu pleców.

Napisane przez FizjoEkspertka

Dlaczego akurat ból pleców na dole?

Ten typ bólu dotyczy ponad 50 procent wszystkich Polaków. Niezależnie, czy jest to ból okresowy, czy przewlekły zawsze sprawia ogromne problemy.

Dolny odcinek pleców jest miejscem na którym odbijają się wszelkie problemy organizmu. Jest właściwie punktem niezwykle ważnym dla organizmu i niezwykle wrażliwym na wszelkie jego zaburzenia. Stąd prosto ocenić ogólny stan zdrowia po problemach z dolnym odcinkiem pleców. 

Dlaczego tak się dzieje?

W poprzedni artykule pisałam o bólu pleców samym w sobie. Link do artykułu znajdziesz tutaj: https://www.fizjoekspertka.pl/bol-plecow-przyczyny-objawy-leczenie/
Dzisiaj chcę ci przybliżyć drogi czytelniku temat bólu pleców na dole.

 

Wyobraźmy sobie, że nasze ciało to klepsydra. Mamy w nim dwa bieguny – górny to będzie głowa, barki i klatka piersiowa  a dolny to będą nogi i miednica. Pośrodku mamy przewężenie i to jest nasz odpowiednik odcinka dolnego pleców.

 

Mamy to? Widzisz klepsydrę i Twój odcinek dolny pleców?

Zatem wyobraź sobie, że to przewężenie skupia wszystkie siły występujące w klepsydrze i tak samo jest z Twoimi plecami. W miejscu odcinka dolnego pleców mamy najwięcej różnego rodzaju przeciążeń, czy to z zablokowanych górnych kręgów pleców czy z ciągnącej blizny po cesarce, a także może to wynikać z skręconej kostki 15 lat temu. 

 

Nasz organizm jest niesamowity i radzi sobie z tak wieloma obciążeniami. Jednak gdy do tego dochodzi chroniczny stres, powtarzalne ruchy, pro zapalna dieta, wtedy możliwości auto regeneracyjne organizmu drastycznie się zmniejszają.

 

Często nawet nie zauważamy tego procesu, najpierw mamy wzdęty brzuch od młodości, skręconą kostkę, jedną bliznę po wyrostku, a drugą po nacięciu krocza przy porodzie. Nie łączymy tych faktów razem, bo i po co?

 

Dla każdego znajdziemy 5 wytłumaczeń. 

Jednak nasz organizm nie funkcjonuje w ten sposób. Bo dla niego każda taka ingerencja, jest sygnałem, że coś nie działa tak jak  powinno.

 

Spróbuję ci to wytłumaczyć.

Dla przykładu opowiem Ci o Małgosi, która odkąd pamięta miała wzdęty brzuch. Wstydziła się tego a jej mam w dodatku cały czas jej powtarzała, żeby wciągać brzuch. Małgosia starała się tak robić, ćwiczyć brzuszki i próbowała coraz to nowszych diet, niestety bez pożądanego efektu. 

Nikt w tym czasie nie łączył jej objawów z nietolerancją na gluten i nabiał. Tym bardziej, że jej dieta składała się głównie z : mleka, chleba, ogromnej ilości owoców i innych cukrów. 

 

Nic więc dziwnego, że Małgosia męczyła się ze wzdętym brzuchem przez długie lata. 

W dodatku można było jej pomóc poprzez rozluźnienie i wsparcie ważnych organów w okolicy brzucha. Co by pomogło Małgosi uniknąć bolesnych miesiączek w późniejszym okresie i ciężkiego porodu, w którym aby pomóc wydostać się dziecku – nacięto krocze Małgorzaty.

 

Po tym wszystkim, rok od porodu zaczęły boleć ją plecy na dole. Początkowo tylko gdy podnosiła swoje dziecko, jednak z czasem również podczas sprzątania i siedzenia. Doszło do tego, że z trudem zajmowała się własnym dzieckiem. 

 

Zaczęły się badania, wizyty u lekarzy. 

Trwało to kilka miesięcy, aż w końcu trafiła na specjalistkę od bólu pleców, która pomogła odzyskać jej zdrowie. 

Co ciekawe, nie skończyło się tylko na plecach, ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających. 

 

Jej fizjoterapeutka sięgnęła daleko głębiej w jej historię. 

Pomogła Małgorzacie uregulować jej problemy gastryczne, bolesne miesiączki i problemy z puchnącymi nogami.

 Zapytasz o ból pleców. On też już nie powrócił. 

Dlaczego działanie z całym organizmem przyniosło tak spektakularne efekty?

 

Bo Fizjoterapeutka ma ogromną wiedzę, na temat funkcjonowania organizmu na wszystkich jego płaszczyznach. 

Dla niej organizm to całość i tak postrzega każdy problem, jaki się wydarzy w ciele. 

Dlatego tak skuteczna okazała się terapia.

bol-na-dole-plecow

Ból pleców na dole po bokach

Dlaczego boli nas na dole po bokach?

Ten typ bólu pleców jest często związany z napięciami jakie tworzą się w obrębie miednicy. Wiele z nas doświadczyło takiego rozpierającego bólu podczas miesiączki czy podczas ciąży. Ból tego typu dotyczy głównie kobiet, chociaż w przypadku patologii może być spowodowany również przez pęcherz moczowy, jelita. 

Jeśli ćwiczysz mięśnie brzucha i tzw. boczki, ból na dole i po bokach może wystąpić przejściowo jako wynik  przetrenowania mięśni. 

 

Ból pleców na dole po prawej stronie

Co może być przyczyną bólu po prawej stronie pleców? Tutaj najczęściej ból ten wskazuje na prawą nerkę, prawy moczowód lub wątrobę (warto wykonać markery wątrobowe typu ALAT, Aspat etc.  . W ten sposób może się również objawiać rwa kulszowa. Z nieoczywistych problemów, ból może nam wskazywać na początkową część jelita grubego lub trzustkę (uwaga dla osób mających problemy z poziomem insuliny lub insulinoopornością). 

Jak możesz sobie pomóc, dowiesz się na końcu tego wpisu.

 

Ból pleców na dole po lewej stronie

Analogicznie do prawej strony, ból może być spowodowany nadmiernym napięciem mięśni przykręgosłupowych. Przyczyną może być również żołądek lub przepona. 

Aby pomóc tym narządom warto wykonać prosty masaż brzucha, który pomoże rozluźnić cały brzuch, usprawnić trawienie i szybsze przesuwanie się treści pokarmowej. Taki masaż pomaga również w zmniejszeniu wzdęć (chyba każdy zna masaż brzuszka na kolkę u niemowląt, tutaj mówię o odmianie dla dorosłych). 

 

Ból z tyłu pleców na dole

Ból pleców na dole występuje bardzo często i objawia się zwiększonym napięciem mięśni pleców, brzucha, miednicy i często jest połączony z ograniczoną ruchomością klatki piersiowej. Przy leczeniu tego problemu ważne jest najpierw skupienie się na rozluźnieniu mięśni wokół kręgosłupa, poprzez pozycję ułożeniową i odpowiednią pozycję do spania, poprzez terapię rozluźniającą brzuch aż do ćwiczeń rozciągających i wzmacniających plecy. W tym miejscu nie możemy zapomnieć także o diecie i stylu życia jaki prowadzimy. Każdy powyższy element jest niezwykle ważny dla skutecznego leczenia bólu pleców i rwy kulszowej.

 

Ból pleców na dole promieniujący do nóg

W przypadku gdy pojawi się ból pleców z promieniowaniem do jednej lub obu nóg, jest to bardzo prawdopodobne, że jest to rwa kulszowa. Chociaż nie zawsze… ale o tym za chwilę.

Rwa kulszowa lub inaczej nazywana zespołem ogona końskiego, objawia się promieniującym bólem od dołu pleców przez pośladek, udo, łydkę aż do palców stopy. Najczęstszą rwą kulszową jest rwa odcinka L5 – S1. 

Przyczyn rwy kulszowej jest wiele, jednak jej najczęstszym objawem jest ucisk ze strony krążka międzykręgowego (dysku)  na nerw kulszowy, co daje objaw promieniowania do nogi i bólu. 

 

Jak objawia się rwa kulszowa?

W rzeczywistości rwa kulszowa może pojawić się nagle lub pojawiać się stopniowo. 

Przebieg nagły występuje gdy na przykład podniesiemy ciężki przedmiot, schylimy się i już nie możemy się wyprostować, a także często atakuje po przespanej nocy, gdy chcemy wstać z łóżka.  

Rozwój stopniowy objawia się początkowo bólem w dole pleców, który z czasem zmienia się w ból promieniujący do nogi.

zycie-bez-bolu

Ból pleców budzi w nocy

W przypadku bólu pleców, który wybudza w nocy, może to wskazywać na problem z nerkami. Nie musi to być od razu rwa kulszowa. Warto wykonać badania w kierunku infekcji układu moczowego a także hormonów stresu jak kortyzol. 

 

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu

Schylasz się i czujesz ból w dole pleców?

Może to być objawem toczącego się stanu zapalnego w obrębie stawów kręgosłupa. Jest to stan, które nie powinno się bagatelizować, ponieważ nieleczony może prowadzić do rwy kulszowej, z czym związane są dużo poważniejsze konsekwencje. 

Gdy czujemy ból przy schylaniu warto zainteresować się ćwiczeniami rozciągającymi prostowniki biodra. 

 

Co na ból pleców na dole

Aby zająć się najlepiej bólem pleców na dole, pierwszym etapem jest precyzyjna diagnostyka fizjoterapeutyczna. Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta zdiagnozuje problem i jeśli zachodzi taka potrzeba, skieruje na wykonanie diagnostyki obrazowej. 

W dalszej rehabilitacji fizjoterapeuta dobierze techniki rozluźniające mięśnie, zaleci ćwiczenia rozciągające i na samym końcu cyklu rehabilitacji – ćwiczenia wzmacniające. Więcej na ten temat dowiesz się w tym artykule: 

 

Ból pleców na dole jak leczyć

Leczenie bólu pleców na dole zależy od dwóch elementów: 

 

  • jakim jest czas jaki upłynął od rozpoczęcia pierwszych symptomów. I tak ból ostry kwalifikujemy jeśli ból, który zaczął się mniej niż 2 miesiące

  • jeśli jednak ból trwa ponad ponad 2 miesiące, wtedy rozpatrujemy go w kategorii bólu przewlekłego

 

Czas jaki upłynął od początku determinuje dobór leczenia. W przypadku bólu, który zaczął się mniej niż 2 miesiące, zaczynamy leczenie od chłodzenia miejsca bólu zimnymi okładami. Aby zmniejszyć stan zapalny zaleca się przykładanie zimnego okładu 3 razy dziennie po 20 minut, za każdym razem. 

Jakie jest postępowanie w przypadku bólu, który istnieje już ponad 2 miesiące, polecane są ciepłe okłady rozluźniające mięśnie wokół kręgosłupa. Postępowanie jest analogiczne, czyli 3 razy dziennie po 20 minut. Taki okład warto połączyć z masażem maścią przeciwzapalną

Jeśli chcesz działać i poznać prosty masaż na ból pleców: https://www.fizjoekspertka.pl/pigulka-wiedzy-najlepszy-masaz-na-bol-plecow/

A jeśli chcesz poznać ćwiczenia na plecy to zapraszam Cię do artykułu, z którego dowiesz się od jakich ćwiczeń należy zacząć leczenie bólu pleców: https://www.fizjoekspertka.pl/cwiczenia-na-plecy/