Ćwiczenia na plecy – poznaj skuteczne ćwiczenia na ból pleców, dzięki którym zwalczysz ten niemiły problem.
Ból pleców dotyka 95% wszystkich Polaków.
W zależności od stopnia nasilenia ból pleców dzielimy na stan ostry i stan przewlekły.
Aby zapobiegać bólowi pleców, warto już dzisiaj zacząć wykonywać ćwiczenia na plecy, które pomogą Ci zapobiec problemom i wyleczyć już istniejący ból.
W badaniach obrazowych, takich jak prześwietlenie, możemy zobaczyć jedynie zmiany strukturalne w obrębie stawów kręgów, przepuklin czy ucisku na nerw rdzeniowy. Jednak diagnostyka fizjoterapeutyczna pomoże nam zajrzeć głębiej w funkcje mięśni, ścięgien czy organów wewnętrznych.
Fizjoterapeuta, a jeszcze bardziej osteopata dzięki licznym testom motorycznym, może wybadać które mięśnie są nadmiernie napięte, popracować z organami wewnętrznymi ( często przy bólu pleców to one są ściśle związane z objawami bólowymi) a także zająć się pozostałymi problemami w ciele. Nauczy również jak zapobiegać nawrotom poprzez skuteczne ćwiczenia na plecy i ergonomię w życiu codziennym.
W tym etapie poznasz 3 skuteczne ćwiczenia na rozluźnienie pleców i rozciągnięcie całego kręgosłupa. Jest to najlepszy wstęp do ulżenia sobie w bólu pleców.
Podczas każdego z trzech ćwiczeń, niezwykle ważny jest głęboki oddech.
Oddychanie torem brzusznym – wyobraź sobie, że Twój brzuch to balon i chcesz go napompować. Nabierz dużo powietrza i spróbuj aby Twój brzuch urósł. Następnie przy powolnym wydechu policz do sześciu.
Przy każdym ćwiczeniu powtarzaj ten sposób oddychania, a pozwoli to na szybsze rozluźnienie całego ciała, a przez to szybsze efekty w rozciąganiu.
Same korzyści, nie sądzisz?
.
Każde ćwiczenie należy wykonać 3 razy dla jednej strony, po 10 oddechów. Za każdym oddechem staraj się jeszcze bardziej rozluźnić ciało i mocniej się rozciągać. Pozwoli to na najlepsze efekty w zmniejszeniu bólu. Oczywiście rozciągamy się powoli, nie szarpiemy i nie kontynuujemy ruchu, gdy ból bardzo się nasila.
Te ćwiczenia są bardzo bezpieczne, więc nawet z zaawansowanymi zmianami możesz je wykonywać w domowym zaciszu.
Jeśli jednak ból się nasila, zatrzymaj się w tym miejscu na 30 sekund i potem wróć powoli do pozycji wyjściowej.
Odpowiedź brzmi: TAK, jak najbardziej!
Zwróć tylko proszę uwagę na technikę i sposób wykonania. Technika jest tutaj słowem kluczem, ponieważ to ona sprawia, że ćwiczenia te są bezpieczne.
Jeśli masz wątpliwości co do odpowiedniej techniki, skonsultuj się z fizjoterapeutą, który ewentualnie skoryguje Twoją postawę.
Nie bój się pytać, na początku każdy się uczy. Ważne, aby się nie zniechęcać i ćwiczyć dalej, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady fizjoterapeuty.
W tej prostej wersji ćwiczeń, jeśli ćwiczenia są wykonywane powoli i wraz z głębokim oddychaniem praktycznie nie ma przeciwwskazań. Nawet osoby z zesztywniającym zapaleniem stawów, przepuklinami i innymi schorzeniami ograniczającymi ruchomość stawów kręgosłupa nie powinny mieć problemu z wykonaniem tych ćwiczeń.
Wystarczy tylko, że w przypadku bólu – zatrzymasz ruch i pozostaniesz w tej samej pozycji głęboko oddychając przez 30 sekund, a w tym czasie wytworzy się nowy zakres ruchu i będziesz mógł dalej kontynuować rozciąganie.
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy jakiego typu ćwiczenia wykonujesz oraz czy nie ma problemu z techniką, ponieważ czasem ten element może nie być prawidłowy.
Ważna jest też częstotliwość ćwiczeń, zachowanie odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi sesjami, aby mięśnie miały czas na regenerację.
Najlepszym rozwiązaniem jest indywidualna konsultacja z fizjoterapeutą, który oceni obecny stan, możliwości i zakres ćwiczeń, a przez to pomoże w podjęciu decyzji w kwestii ćwiczeń siłowych
Jeśli osoba ma zdiagnozowaną skoliozę, to wtedy jak najbardziej powinniśmy wzmacniać mięśnie pleców, ale… najpierw należy zacząć od rozluźniania i rozciągania (patrz ćwiczenia na ból pleców) a dopiero w następnym etapie możemy skupić się na wzmacnianiu układu mięśniowego.
Należy również mieć na uwadze, iż skoliozy powyżej 40 stopni według Cobba, są wskazaniem do operacji. Celem takiej operacji jest zatrzymanie postępowania skrzywienia.
Ćwiczenia z hantlami potrafią pomóc naszym plecom, wzmocnić gorset mięśniowy oraz wzmocnić stabilizację mięśni głębokich. Warto z głową dobierać ćwiczenia, aby sobie nie zaszkodzić.
Wspaniale, przeszliśmy przez rozluźnianie i rozciąganie pleców. Teraz zajmiemy się ćwiczeniami wzmacniającymi plecy.
Osoby, które mają ból pleców lub rwę kulszową powinny podchodzić ostrożnie do ćwiczeń wzmacniających. A to dlatego, że nie powinno się forsować tkanek, gdzie jest stan zapalny.
Mikołaj nie grzeszy hojnością! Oddaje prezenty za -70% i -95%! Ukryj